ODDLUŽNĚNÍ


Oddlužení dle zákona

Jestliže se dlužník nachází v situaci, kdy má více půjček, nezvládá včas a nebo vůbec své jednotlivé splátky hradit, neustále ho upomínají vymahačské agentury, hrozí mu exekutoři zabavením finanční hotovosti (mzdy) nebo prodejem movitého či nemovitého majetku, pak dlužník nemá jinou možnost než požádat o povolení oddlužení.

Pro dlužníky je institut oddlužení nejjistější a nejvyužívanější cesta jak svoji situaci vyřešit. O tom vypovídají i statistiky oddlužení, kdy například v roce 2013 bylo podáno 37.613 insolvenčních návrhu. Z toho bylo 30.213 podáno jako návrh na povolení oddlužení. U zbývajících insolvenčních návrhu bylo požádáno jako způsob řešení úpadku konkursem, bez návrhu na způsob řešení a reorganizací. Ve 22.063 případech bylo rozhodnuto o povolení oddlužení. Více na našich stránkách osobní bankrot statistiky.

Způsob oddlužení plněním splátkového kalendáře

Povolení oddlužení lze řešit dvěma způsoby. Plněním splátkového kalendáře nebo zpeněžením majetkové podstaty. Dlužníci a potažmo i věřitelé preferují jako způsob oddlužení plněním splátkového kalendáře, kdy z dlužníkovy mzdy odchází každý měsíc určitá částka vypočtená dle zákona. Důležité je, aby tyto splátky v průběhu 60 měsíců oddlužení uhradili alespoň 30% z hodnoty nezajištěných věřitelů.

Rozhodnutí o způsobu oddlužení je ponecháno v kompetenci nezajištěných věřitelů. Věřitelé se mohou k způsobu oddlužení vyjádřit na přezkumném jednání u soudu. Těchto jednání se však věřitelé zpravidla neúčastní a pak tedy rozhodnutí o způsobu oddlužení přechází na soud, který pokud jsou splněny všechny podmínky pro možnost oddlužení splátkovým kalendářem, tak toto oddlužení povolí.

Po 5 letech, kdy dlužník splní řádně své povinnosti je řízení o oddlužení ukončeno a dlužník je osvobozen od všech jeho závazků. Dlužníkovi jsou tedy smazány všechny jeho dluhy.

Způsob oddlužen zpeněžení majetkové podstaty

Zpeněžení majetkové podstaty se řeší prodejem majetku, který dlužník nabyl před schválením oddlužení.

K tomuto kroku se přistupuje zpravidla v případech, kdy dlužník má ve svém vlastnictví nějakou nemovitost na které vázne zástavní právo věřitele. Pokud tomuto zajištěnému věřiteli nejsou prováděny delší dobu měsíční splátky, tak tento stav směřuje k vydání platebního rozkazu, exekuci majetku a dražbě nemovitosti. Dražba nemovitosti prostřednictvím exekutora je značně nevýhodná, jelikož se navýší o náklady exekuce a dražby a hlavně pokud je nemovitost prodána za nižší hodnotu než je dluh, tak zbývající částka je i nadále vymáhána.

V případě oddlužení zpeněžením majetkové podstaty, a tedy pokud v insolvenčním řízení dojde k prodeji zajištěné nemovitosti, tak v okamžiku, kdy by výtěžek z prodeje nestačil na úhradu zajištěného věřitele v plné výši, tak zbývající částka je prominuta, jelikož zajištěný věřitel se může pokrýt pouze z prodeje zajištěné nemovitosti.

Prodej zajištěné nemovitosti v insolvenčním řízení však není pravidlem. Jsou dle okolností způsoby a možnosti aby k prodeji nemovitosti nemuselo dojít. Naše insolvenční kancelář se vždy snaží o to, aby se nemovitost nemusela prodávat a také se nám to ve velké většině případů daří.

Kontaktujte nás